reklama
kategoria: Turystyka
10 grudzień 2024

W Centrum Historii Zajezdnia powstała wystawa o wrocławskich himalaistach

zdjęcie: W Centrum Historii Zajezdnia powstała wystawa o wrocławskich himalaistach / v29800078
v29800078
Wystawę „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” stworzono w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Opowiada o osiągnięciach himalaistów między innymi o takich postaciach jak Wanda Rutkiewicz, Aleksander Lwow, Wojciech Kurtyka i Kazimierz Głazek.
REKLAMA

Od grudnia w CH Zajezdnia we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej można obejrzeć wystawę, opowiadającą o sukcesach polskich himalaistów, z których wielu wywodzi się z Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu. Stąd pomysł na wystawę i pokazanie sukcesów takich osób, jak Wanda Rutkiewicz, Aleksander Lwow, Wojciech Kurtyka czy Kazimierz Głazek.

Ten ostatni jest mniej znany, ale był 28 lipca 1975 w grupie, która jako pierwsza polska ekipa zdobyła szczyt powyżej 8 tys. metrów. Głazek i Janusz Kuliś zeszli szczęśliwie, ale trzech kolegów: Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bogdan Nowaczyk z powodu załamania pogody zginęli na Broad Peek Middle.

Dyrektor CH Zajezdnia Andrzej Jerie we wtorek podkreślił, że wystawa o wrocławskich himalaistach pokazuje wiele nowych, kulisowych wątków, dotyczących przygotowywania wypraw oraz ich przebiegu.

„Zawdzięczamy to Bogdanowi Jankowskiemu, który odpowiadał podczas wypraw za łączność. W jego archiwum są między innymi zarejestrowane rozmowy, ale też na przykład dźwięki nepalskich bazarów. Jankowski zrobił też wiele zdjęć, które teraz po jego śmierci dzięki uprzejmości synów możemy pokazać” - powiedział dyrektor.

Bogdan Jankowski był nie tylko uczestnikiem wypraw, ale też człowiekiem, który zabrał po raz pierwszy w Sokoliki Wandę Rutkiewicz - pierwszą kobietę zdobywcę Mount Everestu. Sokoliki to baza wrocławskich wspinaczy, gdzie na niedużych ścianach uczono się i trenowano. Znajduje się niedaleko Jeleniej Góry. Jankowski był adiunktem na Politechnice Wrocławskiej i właśnie na tej uczelni studiowali prawie wszyscy wrocławscy wspinacze i himalaiści.

Na wystawie można zobaczyć sprzęt himalaistów, namiot, ekwipunek, filmy oraz wiele niepublikowanych dotychczas zdjęć. Są też rzeczy zaskakujące np. meldunki z inwigilacji, ponieważ każda osoba wyjeżdżająca w okresie PRL za granicę była poddana obserwacji. Wśród himalaistów działał agent o kryptonimie „Wasilewski”. Informował Służbę Bezpieczeństwa, że np. Wanda Rutkiewicz miała kontakt z organizacją katolicką w Insbrucku, a Kazimierz Głazek po obozie treningowym w Alpach pojechał do swojej rodziny we Francji.

„W okresie Solidarności himalaiści nie tylko z Wrocławia byli zaangażowani i działali w tym związku i ruchu społecznym. Najbardziej znanym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum II, który potem zaangażował się w politykę, był Janusz Onyszkiewicz. Najpierw był rzecznikiem prasowym w Solidarności, a w rządzie Tadeusza Mazowieckiego był pierwszym cywilnym wiceministrem obrony. Potem już szefem MON. Onyszkiewicz jest z Warszawy, ale jego zdjęcie też jest na naszej wystawie” - powiedział rzecznik prasowy CH Zajezdnia Adam Pacześniak.

Wystawa będzie czynna do czerwca 2025 roku.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Przeworsk
-1.1°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Przeworsku

kiedy
2024-12-12 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany