Remonty w centrum się przedłużają; PIM unika deklaracji ws. terminu zakończenia prac
Prace w ścisłym centrum Poznania trwają od kilku lat; obecnie prowadzone są m.in. na poznańskim Starym Rynku i na ul. 27 Grudnia. Jeszcze w sierpniu spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie informowała, że kluczowe prace w centrum Poznania mają potrwać do końca 2023 roku. Wcześniej podawano też, że przewidywany termin zakończenia prac w ramach zakresu Programu Centrum obejmującego oprócz ul. 27 Grudnia także Gwarną, Kantaka, południową stronę pl. Wolności oraz ul. Ratajczaka pomiędzy ul. 27 Grudnia a ul. Św. Marcin to koniec 2023 r.
W tym tygodniu lokalne media poinformowały, że termin remontów w centrum ponownie zostanie przesunięty. Mieszkańcy Poznania w rozmowach z PAP krytykują spodziewane opóźnienia. Wskazują też, że chaos w mieście, jaki się wiąże z remontami już dawno nadużył ich cierpliwość.
„Kiedyś jeszcze śmieszyło mnie, jak ktoś dla żartu wspomniał, że miasto Poznań powinno zmienić nazwę na +Rozkopane+. Teraz już sam uważam, że to najwłaściwsza nazwa dla tego miasta” – powiedział PAP pan Jerzy, mieszkaniec poznańskich Winograd. Podobnego zdania była Karolina, studentka, która przyznała, że nie za bardzo pamięta centrum miasta bez remontów.
Mieszkańcy w rozmowie z PAP podkreślali też, że wciąż przesuwane terminy zakończenia prac w centrum i opóźnienia w realizacji inwestycji wskazują, że władze miasta są mało wiarygodne, oraz że nie panują nad realizacją inwestycji.
Na ostatniej komisji polityki przestrzennej i rewitalizacji poznańskiej rady miasta przedstawiciele Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przedstawili radnym - jak podała "Gazeta Wyborcza" - prezentację, z której wynikało, że do końca roku remontowanymi ulicami pojedzie tramwaj, ale same prace na 27 Grudnia, Kantaka i Gwarnej potrwają jeszcze do czerwca 2024 r.
PAP zapytała spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie o to, czy czerwcowy termin zakończenia prac w tym rejonie jest realny, ostateczny i czy rzeczywiście uda się zrealizować całą inwestycję do połowy przyszłego roku. Maja Chłopocka-Nowak ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie nie odpowiedziała na to pytanie. Podkreśliła jedynie, że prace w ramach Programu Centrum, tj. dotyczące południowej strony pl. Wolności, ul. 27 Grudnia, ul. Ratajczaka (między pl. Wolności a ul. Św. Marcin), ul. Kantaka i ul. Gwarnej „postępują”.
Przedstawicielka spółki PIM wskazała, że w tym tygodniu w rejonie pl. Wolności, ul. Ratajczaka i ul. 27 Grudnia zamontowano oprawy oświetleniowe, a obecnie wykonawca zajmuje się m.in. układaniem nawierzchni chodnikowej na ul. Ratajczaka, kostki na drodze rowerowej wzdłuż pl. Wolności, a także wykonaniem fundamentów pod wiaty przystankowe na ul. 27 Grudnia (na przystanku przeniesionym spod Arkadii).
„W kolejnych tygodniach kontynuowane będą prace związane z układaniem nawierzchni jezdni, chodników i dróg rowerowych, przyłączami sieci, przygotowaniem miejsc na nowe drzewa i wywieszeniem sieci trakcyjnej. Najbardziej zaawansowana jest budowa infrastruktury tramwajowej” - podkreśliła.
Dodała, że „priorytetem generalnego wykonawcy robót jest osiągnięcie do końca bieżącego roku stanu gotowości do wznowienia ruchu tramwajowego przez plac budowy na odcinku od Al. Marcinkowskiego do ul. Gwarnej i Fredry”.
„Harmonogram pozostałych prac na ul. 27 Grudnia jest aktualizowany w związku z decyzją o pozostawieniu leszczyn tureckich wymuszoną decyzją RDOŚ, a co za tym idzie koniecznością zmian założeń projektowych.(…) Generalny wykonawca dokłada jednak starań, by zasadnicze prace na tych ulicach zakończyły się w możliwie szybkim terminie. Docelowy harmonogram jest w trakcie aktualizacji, której celem jest optymalna realizacja robót i udostępnienie mieszkańcom w możliwie dogodny sposób poszczególnych zakresów inwestycji” – zaznaczyła przedstawicielka spółki PIM.
Odnosząc się z kolei do remontu prowadzonego na Starym Rynku Chłopocka-Nowak poinformowała, że „czynione są wszelkie starania, by jak najszybciej zakończyły się najważniejsze dla mieszkańców, turystów oraz przedsiębiorców zasadnicze prace budowlane”.
Zaznaczyła, że osoby odwiedzające obecnie Stary Rynek zauważają szybki postęp prac brukarskich. Wskazała, że na płycie Starego Rynku ułożona została niemal cała nawierzchnia z nowej, granitowej kostki, a do wykonania pozostały prace głównie w północno-wschodnim narożniku. Dodała, że w znacznej części płyty Starego Rynku – przy zabudowaniach bloku śródrynkowego – także została już ułożona nawierzchnia z kostki staroużytecznej, wyselekcjonowanej po demontażu poprzedniej nawierzchni.
„Już w najbliższym czasie na Starym Rynku pojawi się również oświetlenie oraz zieleń. Celem całej inwestycji jest sprawienie, by wszyscy użytkownicy już w przyszłym miesiącu cieszyli się bezpieczną, dostępną i estetyczną nawierzchnią Starego Rynku. Mniej istotne prace, związane m.in. ze znaleziskami archeologicznymi w ul. Jana Baptysty Quadro, będą jeszcze kontynuowane. Należy także pamiętać o procedurze odbiorowej i ewentualnych poprawkach, które muszą mieć jeszcze miejsce przy tak dużej i ważnej inwestycji, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się jej bardzo dobrym finalnym efektem” – podkreśliła.
O komentarz dotyczący opóźnień w realizacji remontów w centrum miasta PAP poprosiło władze Poznania. Urząd miasta przekazał PAP jedynie informacje tożsame ze stanowiskiem spółki PIM w tej sprawie. (PAP)
autorzy: Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny
ajw/ rpo/ apiech/