reklama
kategoria: Turystyka
2 marzec 2020

Prawa pasażerów podróżujących po krajach zagrożonych koronawirusem

zdjęcie: Prawa pasażerów podróżujących po krajach zagrożonych koronawirusem / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Włochy to obecnie największe ognisko koronawirusa w Europie. Zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Główny Inspektorat Sanitarny odradzają podróże do tego kraju. Z powodu wysokiego ryzyka zakażenia, GIS zaleca by powstrzymać się również od wyjazdów do Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Jakie prawa przysługują pasażerom, którzy wykupili bilety lotnicze do krajów zagrożonych koronawirusem i zdecydowali się zrezygnować z podróży?
REKLAMA
Z powodu dużego ryzyka zarażenia koronawirusem, wiele linii lotniczych (np. PLL LOT, British Airways czy Air China) odwołało loty z Polski do Chin aż do 28 marca i zwraca pasażerom koszty biletów lub oferuje bezpłatną zmianę daty wylotu.

W przypadku innych krajów, gdzie wystąpiły ogniska zachorowań, np. we Włoszech, w prawie wszystkich liniach loty przebiegają zgodnie z rozkładem. Do tej pory jedynie Wizzair ograniczył częstotliwość lotów na poszczególnych trasach z Polski do Włoch w terminie od 10 marca do początku kwietnia, argumentując to jednak „niższym zainteresowaniem”. Żaden przewoźnik nie zawiesił lotów w tym kierunku, a wszystkie lotniska pozostają otwarte. Jeśli pasażer posiadający bilet do Włoch nie zdecyduje się na podróż, może zwrócić (o ile linia na to zezwala) lub przebukować bilet. W pierwszym przypadku ma jednak niskie szanse na zwrot należności, a w drugim musi się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów za usługę zmiany daty wylotu. Wyjątkiem jest Air France – linia zwróci pieniądze za bilety lub umożliwi bezpłatną zmianę terminu wylotu pasażerom, którzy (niezależnie od taryfy w której zakupiono bilet) zrezygnują z podróży do miast leżących na północy Włoch. Mimo tej deklaracji, przewoźnik nie wprowadził cięć w siatce połączeń, a loty do Włoch przebiegają zgodnie z rozkładem.

W przypadku podróży tanimi liniami lub zakupu biletu w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, bez możliwości zmiany terminu podróży, przebukowanie może się okazać nieopłacalne. Warto jednak pamiętać o przysługujących prawach. - Rozwiązanie umowy przewozu zawartej z przewoźnikiem może wydawać się trudne, ale pasażer może spróbować powołać się na wyjątkowe okoliczności, czyli realne zagrożenie zarażenia się koronawirusem. Na nie powołują się również przewoźnicy, którzy odwołują swoje loty w regiony zagrożone – mówi Aleksandra Detyniecka, prawnik w GIVT – firmie zajmującej się uzyskiwaniem odszkodowań za odwołane i opóźnione loty lub z powodu odmowy wejścia na pokład spowodowanego overbookingiem.

Każda linia ma inną politykę postępowania, dlatego aby uzyskać ew. zwrot należy zapoznać się z zasadami określonymi w Ogólnych Warunkach Przewozu i regulaminie danej linii. Warto również skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w kontekście podróży - ważne linki:

Mapa obecności koronawirusa
Komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla podróżujących 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Bezpieczeństwo podróży do Włoch
Ministerstwa Zdrowia – Informacje o koronawirusie
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Przeworsk
0.6°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Przeworsku

kiedy
2024-12-12 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-04 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany