Rusza 8. międzynarodowy festiwal "Wiersze w mieście"
"Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka. Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w dzieło sztuki" – powiedziała kuratorka festiwalu Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, cytowana w informacji.
Jak wyjaśniono, "podczas festiwalu czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie – zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas".
Podkreślono, że aż jedna trzecia prezentowanych w tym roku wierszy została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. baskijskim, katalońskim, kaszubskim i łemkowskim. "To efekt myślenia ukierunkowanego na lokalność i różnorodność; chęć zwrócenia uwagi na bogactwo europejskich kultur funkcjonujących na niewielkich, czasem mało znanych szerokiemu odbiorcy obszarach" - czytamy w opublikowanej informacji.
"W warszawskich księgarniach kameralnych i miejscach kojarzonych z otwartością na literaturę pojawią się plakaty z wierszami, które będzie można czytać, oglądać i odwiedzać przez cały czas trwania akcji. Organizatorzy zapraszają też na spacery, czytania i wydarzenia performatywne" - napisano na stronie Urzędu m.st. Warszawy.
Więcej informacji o festiwalu i wydarzeniach mu towarzyszących znaleźć można na stronie: https://www.wierszewmiescie.eu/.
"Tradycyjnie już, miłośnicy poezji z całej Polski będą mogli też wziąć udział w konkursach i akcjach specjalnych odbywających się w kanałach społecznościowych +Wierszy w mieście+" - przypomniano na stronie festiwalu.
8. międzynarodowy festiwal "Wiersze w mieście" potrwa do 2 czerwca.
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie European Union National Institutes for Culture (EUNIC) i Miasto Stołeczne Warszawa. Jego organizację wsparły również: Czeskie Centrum, Ambasada Estonii w Polsce, Goethe-Institut Warschau, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Arts Council Malta, Słowacki Instytut Kultury, Instytut Yunus Emre.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/