Coraz więcej ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami
Według niego na rynku pracy widać wzmożoną aktywizację osób z niepełnosprawnościami. "Czas pandemii wyhamował nieco rosnący trend, jednak z drugiej strony przyczynił się do popularyzacji pracy z domu, co pozytywnie wpłynęło na tę grupę zawodową" - wskazał Łukasz Kubiak.
Jak dodał, coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. "Liderami są tutaj obszary takie jak obsługa klienta, call center, logistyka czy produkcja" - podał. Zwrócił również uwagę na "większą otwartość na kandydatów z niepełnosprawnościami w branżach usługowych, sprzedaży detalicznej". Chodzi również o branżę IT.
"Na przestrzeni ostatnich 3 lat zauważyliśmy wzrost liczby ofert pracy kierowanych do osób z niepełnosprawnościami. 2 na 5 naszych klientów pyta, co może zrobić, żeby dostosować swoją organizację do zatrudnienia takich pracowników. Chcą być przyjaznym miejscem pracy dla wszystkich, a to już duży postęp" - mówi Kubiak.
Jego zdaniem szybki rozwój cyfryzacji niesie ze sobą wiele możliwości, w tym także nowe miejsca pracy. "Branża IT ma ogromny potencjał, nieustannie się rozwija, a niedobór talentów będzie się tu tylko pogłębiał. Dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał" - wskazał ekspert rynku pracy.
Zdaniem Kubiaka pracodawcy ze względu na dynamiczne zmiany, z jakimi zmagają się od czasów pandemii, bardziej otwierają się na różnorodność w zespołach. "Jest lepiej, rozmawiamy na temat różnorodności w zarządzaniu zespołami w szerszym gronie, a to kolejny dobry krok ku podnoszeniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. To tacy sami pracownicy jak osoby w pełni sprawne, chcą pracować, rozwijać się, korzystać z dobrodziejstw rynku pracy" - podkreślił ekspert.
Manpower przypomniało, że w 2021 r. wprowadzona została przez rząd "Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami". Podkreślono, że jej głównym celem jest większe włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne oraz aktywność zawodową, która według prognoz do 2030 roku powinna wzrosnąć do 40 proc. Powołując się na dane GUS podano, że w końcu 2021 r. większość osób niepełnosprawnych pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach była zatrudniona w sektorze prywatnym (75,2 proc.) – to o 1 proc. więcej w porównaniu z 2020 rokiem.
W opinii eksperta "widać postęp w aktywizacji tej grupy zawodowej, ale jeszcze daleko nam do średniej wszystkich krajów Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest znacznie wyższy".
3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ pad/